Porady

Jaki styropian wybrać?

Na rynku nie brak różnych rodzajów styropianów. Nie dziwi więc fakt, że część osób zmaga się z wyborem odpowiedniego materiału. Do tego decyzja o zamówieniu styropianu ma ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu termicznego w budynku, ale również dla budżetu całej budowy. Dowiedz się, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy wyborze styropianu.

Który styropian będzie lepszy – biały czy grafitowy?

Jedna z najczęściej spotykanych wątpliwości wśród inwestorów dotyczy wyboru rodzaju styropianu. Zatem który lepiej się sprawdzi – biały czy grafitowy? Ten pierwszy jest popularnie stosowany przy termoizolacji od wielu lat i charakteryzuje się atrakcyjnym kosztem, przez co pozwala na wykonanie ocieplenia bez konieczności ponoszenia dużych wydatków. Znajdzie zastosowanie przy izolowaniu każdego elementu konstrukcyjnego domu.

Natomiast styropian pasywny, znany szerzej pod nazwą grafitowy, która wywodzi się od jego koloru, charakteryzuje się wyższą ceną. Jednak warto mieć na uwadze, że zwykle ma niższy współczynnik przenikania ciepła, przez co daje on świetne rezultaty w termoizolacji nawet przy mniejszej grubości płyt. Dzięki temu można zadbać o estetyczny wygląd elewacji, zachowując przy tym odpowiedni komfort termiczny w budynku.

Styropian grafitowy – czy faktycznie jest droższy od białego?

Wielu inwestorów obawia się, że zastosowanie grafitowego styropianu będzie znacznie bardziej kosztowne, niż wykorzystanie tego tradycyjnego. Pozornie może tak wyglądać, gdyż biały styropian zazwyczaj można nabyć w niższej cenie. Warto jednak głębiej się zastanowić nad tym zagadnieniem. Wszak styropian grafitowy jest bardziej efektywny w termoizolacji – zatem, aby uzyskać podobne parametry, wykorzystując biały rodzaj tego materiału, należałoby użyć bloków o większej grubości. W ten sposób koszt inwestycji w pasywny styropian przestaje być tak drastyczny w porównaniu do tradycyjnego.

Do tego warto również mieć na uwadze inne korzyści związane z wyborem bardziej efektywnego materiału. Mniejsze obciążenia konstrukcji, a przy tym cieńsza elewacja nie tylko estetycznie się prezentuje, ale również jest bardziej praktyczna, np. przy montażu okien czy drzwi. Lepsza termoizolacja wpływa także na obniżenie kosztów związanych z ogrzaniem domu, a przy tym zapewnia odpowiedni komfort i bezpieczny mikroklimat dla domowników.

Zanim zdecydujesz się, na wybór danego rodzaju styropianu – grafitowego lub białego, weź pod uwagę, jaki jest współczynnik przenikania ciepła u obu tych materiałów i który z nich będzie stanowić efektywniejszą termoizolację w Twoim domu. Istotne jest także miejsce ich umieszczenia oraz dodatkowe właściwości, wśród których można wymienić odporność przed oddziaływaniem wilgoci czy wytrzymałość na obciążenia, co jest ważnym parametrem np. przy termoizolacji posadzki.

Podobne wpisy

Ocieplenie domu to ważna i odpowiedzialna inwestycja